ZBÝVAJÍCÍ PRACOVNÍ LISTY  č. 17. - 22.

Pro zájemce zveřejňujeme zbývající Pracovní listy, které nebyly v soutěži Jičínského deníku použity:

číslo 17:   text: ZDE      řešení  : ZDE

číslo 18:  text ZDE       řešení: ZDE

číslo 19:  text ZDE        řešení ZDE

číslo 20:  text ZDE       řešení ZDE

číslo 21 :   text  ZDE    řešení ZDE

číslo 22 :   text  ZDE    řešení ZDE

15.SOUTĚŽ - 16.PRACOVNÍ LIST: HYGIENA VE VČELSTVU

Správnou  odpověď na soutěžní otázku z minulého týdne poslal Martin VIK z Lázní Bělohrad, když napsal, že zimní včely se rodí v SRPNU. Vítěz si vyzvedne odměnu v redakci Jičínského deníku.

Otázka  pro tento týden CO JE PRVÝ STADIEM VÝVOJE VČELY? Odpověď zašlete do neděle na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s uvedením svého jména a roku narození.  Kdo odpoví správně a nejrychleji, obdrží od včelařů odměnu, která je pro něj připravena v redakci Jičínského deníku.

Nápovědu k odpovědi na dnešní otázku najdete v PRACOVNÍM LISTU č. 16, který si můžete otevřít ZDE. Zároveň je Vám ZDE k dispozici Pracovní list č.17: HYGIENA VE VČELSTVU.

14.SOUTĚŽ - 15.PRACOVNÍ LIST: ŽIVOT V ÚLE

Narozená včelka se jmenuje MLADUŠKA. Za správné odpovědi odměníme hned dva soutěžící: Terezka KOnopásková z Lázní Bělohrad a Lukáš Najman z Kopidlna. Oba si mohou přijít pro oděmnu do redakce Jičínského deníku na Husově ulici v Jičíně.  

Otázka  pro tento týden: V KTERÉM MĚSÍCI SE RODÍ ZIMNÍ VČELY?  Řešení pošlete na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s uvedením svého jména a roku narození.  Kdo odpoví správně a nejrychleji, obdrží medovou cenu, která je pro něj připravena v redakci Jičínského deníku.

Nápovědu k odpovědi na dnešní otázku najdete v PRACOVNÍM LISTU č. 15, na webové adrese:  https://kopivcel.webnode.cz,  v menu VČELAŘSKÁ SOUTĚŽ, kterou si můžete prohlédnou ZDE. Zároveň Vám nabízíme řešení Pracovního listu č. 16 : ZE ŽIVOTA VČEL, který najdete ZDE.

 

13.SOUTĚŽ - 14.PRACOVNÍ LIST: ŽIVOT V ÚLE

VOSK  tvoří včela ve voskové žláze umístěné v zadečku  těla včely. TEntokrát byla otázka těžší a tak jsme se správné odpovědi nedočkali. Snad uspějete v té dnešní soutěži, kde otázka zní: JAK SE NAZÝVAJÍ PRÁVĚ NAROZENÉ VČELKY? Odpověď pošlete do neěděle na adresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz, kdo první odpoví správně, může si v redakci vybrat sladkou odměnu. Nápověda na otázku je v Pracovním listu č. 14., kde si můžete prohlédnout ZDE. Dále si můžete zkusit Pracovní list č. 15. který je o OPYLOVÁNÍ. Najdete ho ZDE.

12.SOUTĚŽ - 13. PRACOVNÍ LIST: ŽLÁZOVÁ SOUSTAVA

Nektar v med se mění v MEDOVÉM VÁČKU, což je sooučást trávicícho ústrojí včely. To byla správná odpověď na naši poslední otázku v medové soutěži.Odpověděli na ni správně hned dva soutěžící: Jakub VYČÍTAL z Veselské Lhoty u Vysokého Veselí a pan Jiří SVAČINA z Rovenska pod Troskami. Oba si příjdou do redakce pro odměnu.

A teď nová soutěžní otázka: Stojí domek malovaný, uvnitř zlatem vykládaný, přilože ucho ze strany, uslyšíš hrát varhany.     Co je to?  Řešení hádanky pošlete do neděle na: zokopidlno@vcelarstvi.cz. Těšíme se na vaše odpovědi. Její řešení vám pomůže 1.pracovní list o včelaření, který si můžete prohlédnout ZDE.  A také další, již 13. list, který se zabývá žálovou soustavou včely. Můžete si ho zkusit vyřešit     ZDE   .  Hodně úspěchů přejí včelaři z Kopidlna.

11.SOUTĚŽ - 12.PRACOVNÍ LIST: KREVNÍ OBĚH VČELY

Odpověď na poslední soutěžní otázku byla: HEMOLYMFA je krev včely. Správnu odpověď poslal jako první Jiří SVAČINA z Rovenska pod Troskami, který si může přijít pro cenu do redakce Jičínského deníku do konce tohoto týdne.

Nová otázka zní: V které části trávicích ústrojí včely se mění NEKTAR v MED? Správnou odpověď pošlete na e-mail:zokopidlno@vcelarstvi.cz s uvedením jména, roku narození a místa, kde bydlíte, nebo kam chodíte do školy. Odpovídejte rychle, protože odpoví-li vás více správně, pak vyhraje ten kdo pošle odpověď jako první.

Nevíte-li odpověď, najdete ji určitě najdete ZDE, kde je řešení Pracovního listu číslo 11, ve kterém je odpověď na otázku schovaná. Zároveň můžete studovat 12.pracovní list: KREVNÍ OBĚH VČELY, který je uložen ZDE. Z něho bude otázka ale zase až za týden.

 

10.SOUTĚŽ - 11.PRACOVNÍ LIST: TRÁVICÍ ÚSTROJÍ

Odpověď na poslední soutěžní otázku byla: VČELA MÁ 3 páry nohou. Správnu odpověď poslala jako první Alena VESELÁ z Rožďalovic, která si příjde pro cenu do redakce Jičínského deníku.

Nová otázka zní: CO JE TO včelí HEMOLYMFA? Správnou odpověď pošlete na e-mail:zokopidlno@vcelarstvi.cz s uvedením jména, roku narození a místa, kde bydlíte, nebo kam chodíte do školy. Odpovídejte rychle, protože odpoví-li vás více správně, pak vyhraje ten kdo pošle odpověď jako první.

Nevíte-li odpověď, najdete ji určitě najdete ZDE, kde je řešení Pracovního listu číslo 10, ve kterém je odpověď na otázku schovaná. Zároveň můžete studovat 11.pracovní list: TRÁVICÍ ÚSTROJÍ VČELY, který je uložen ZDE. Z něho bude otázka zase až za týden.

 

9.SOUTĚŽ - 10.PRACOVNÍ LIST: DÝCHACÍ ÚSTROJÍ

Odpověď na poslední soutěžní otázku byla: VČELA MÁ 4 křídla (dva páry). Správnu odpověď poslal první Standa VESELÝ z Rožďalovic a příjde si proto pro cenu do redakce Jičínského deníku.

Nová otázka zní: KOLIK MÁ VČELA PÁRŮ NOHOU? Správné číslo pošlete na e-mail:zokopidlno@vcelarstvi.cz s uvedením jména, roku narození a místa, kde bydlíte, nebo kam chodíte do školy. Odpovídejte rychle, protože odpoví-li vás správně více, pak vyhraje ten kdo pošle odpověď jako první.

Nevíte-li odpověď, najdete ji určitě najdete ZDE, kde je řešení Pracovního listu číslo 9, ve kterém je odpověď na otázku schovaná. Zároveň můžete studovat 10.pracovní list: DÝCHACÍ ÚSTROJÍ VČELY, který je uložen ZDE. Z něho bude otázka zase za týden.

 

 

 

8.SOUTĚŽ - 9.PRACOVNÍ LIST: NOHY VČELY

 Odpověď na poslední soutěžní otázku byla jednoduchá: VČELA MÁ 5 OČÍ!   Správných odpovědí nám přišlo hned 6. Od Sabiny Machačné z Mladějova, Jirky Persova z Běchar a 4 díveky ze ZŠ Běchary: Nikoly Šoltysové,  Šarloty Hnízdové, Denisy a Ilony Hnízdilové. Pro všechny jsou připraveny ceny v redakci Jičínského deníku na Husově ulici v Jičíně, a to od úterý do pátku tohoto týdne.

  Nová otázka je také velmi jednoduchá: KOLIK MÁ VČELA KŘÍDEL? Správné číslo pošlete na e-mail:zokopidlno@vcelarstvi.cz s uvedením jména, roku narození a místa, kde bydlíte, nebo kam chodíte do školy. Odpovídejte rychle, protože odpoví-li vás správně více, pak vyhraje ten kdo pošle odpověď jako první.

Nevíte-li odpověď, najdete ji určitě ZDE, kde je řešení Pracovního listu číslo 8, ve kterém je odpověď na otázku schovaná. Zároveň můžete studovat 9.Pracovní list: NOHY VČELY, který je uložen ZDE. Z něho bude otázka za týden.

7.SOUTĚŽ - 8.PRACOVNÍ LIST: HRUĎ A KŘÍDLA

Tentokrát jsme měli hned dvě soutěže najednou. Bělohradští se ptali, kdo ilustroval jejich pěkný Almanach. Správná odpověď byla : Oskar Teimer,  z Černína u Hořic. Další otázka se ptala na střední část těla včely. Odpověď zněla: HRUĎ. Správné odpovědi poslal a vítězem se stal ing. Otakar MACNAR z Hřídelce..

Přinášíme řešení 7.pracovního listu: ZDE a zadání nového č.8:  HRUĎ A KŘÍDLA VČELY, který si můžete zkusit řešit ZDE. A nyní další soutěžní otázka: Kolik očí ná včela? Odpověď pošlete pouhou číslicí do neděle na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz .

 

6.SOUTĚŽ - 7.PRACOVNÍ LIST: HLAVA VČELY

Správná odpověď přišla od Květy Knapové z Nové Paky, která napsala: Ülohou trubců ve včelstvu je oplodnit mladou matku, aby mohla klást vajíčka. Za tuto odpověď získává odměnu, kterou si po celý týden může vyzvednout v redakci Jičínského deníku na Husově ulici v Jičíně. Blahopřejeme.

Přinášíme řešení 6.,Pracovního listu - ZDE, které nás seznámilo s tělem včely. Z toho plyne i dnešní soutěžní otázka : JAK SE JMENUJE STŘEDNÍ ČÁST TĚLA VČELY?  Jednoslovnou odpověď pošlete do příští neděle na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s udáním jména a roku narození. Věříme, že odpověď snadno najdete v řešení 6. Pracovního listu. Zároveň zadáváme 7. Pracovní list, který vás seznámí s HLAVOU VČELY. Stáhnout si ho můžete ZDE. Přejeme vám hodně úspěchů v řešení. Připomínáme, že s řešením naší otázky můžete poslat na uvedenou adresu ilustrátora včelařského almanachu organizace z Lázní Bělohradu. Komu se to podaří, tak pro něj je  navíc v redakci připraven zdarma jmenovaný ALMANACH. Více si přečtěte v Jičínském deníku toto úterý.

5.SOUTĚŽ - 6.PRACOVNÍ LIST: Stavba těla včely

Tajenka vás zaujala a tak můžeme odměnit hned 3 řešitele: Jardu a Vlastu VÍCHOVI z Bukvice a Dvida VÁVRU z Včelařského kroužku při ZŠ a MŠ v Běcharech. Blahopřejeme. V průběhu týdne si může tato trojice přijít do redakce Jičínského deníku na Husově třídě pro medovou cenu.  A ještě řešení TAJENKY. Hledamé slovo bylo: VČELAŘ. ZDE je kompletní řešení tajenky.

  Dále jste řešili 5.pracovní list: TRUBCI v sekci VČELAŘSKÁ SOUTĚŽ na https:// kopivcel.webnode.cz. Jeho řešení je ZDE. Máme z nej jedinou soutěžní otázku: Jakou roli mají ve včelstvu trubci? Odpověď zašlete na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz nejdéle do půlnoci příští neděle, s uvedením jména a roku narození. Za správné řešení získáte medovou cenu.

A konečně, máme tu pr vás 6.pracovní list: STAVBA TĚLA VČELY, který si můžete stáhnout a zkusit vyplnit ZDE.

Všechny články našeho seriálu najdete na webu Jičínského deníku, na adrese: https://jicinsky.denik.cz/tema/jicinsko-serialvcelareni.html

Buďte nám nakloněni a čtěte  v úterý Jičínský deník s naším seriálem pro včelaře a všechny milovníky těchto užitečných tvorečků.

4.SOUTĚŽ - 5. PRACOVNÍ LIST: TRUBCI

Rozhodli jsme se vyhodnocení soutěže posunout o týden, správných odpovědí se totiž sešlo jen několik. Věříme, že se polepšíte. Připravili jsme pro vás překvapení. Budete tentokrát řešit TAJENKU. Můžete si ji spustit ZDE. Její řešení posšlete do neděle o půlnoci na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s uvedením svého jména a roku narození. To abychom pro vás mohli připravit v redakci Jičínského deníku přiměřenou cenu.

  A nyní řešení 4.pracovního listu, které je ZDE. A zároveň zadání 5.pracovního listu o TRUBCÍCH, které je ZDE. Řešení se dozvíte za týden, spolu se zadáním dalšího testu. Studujte a učte se s námi včelařit! Přejeme  vám hodně úspěchů.

3.SOUTĚŽ - 4. PRACOVNÍ LIST

Tak máme konečně dalšího vítěze. Správné řešení pracovního listu č. 2 nám poslal Josef KYSILKA z Podhradí, žák 3. třídy ZŠ Bodlák a Pampelišky na Veliši. Přiznává, že mu s odesláním na adresu zokopidlno@vcelarstvi.cz pomohla jeho maminka, takže nejen on, ale i ona si mohou přijít do redakce Jičínského deníku pro zaslouženou medovou odměnu. V redakci na Husově třídě v Jičíně se dole u zvonku ohlásí, že si jdou pro cen, a to mezi 8 a 16 hodinou, kterýkoliv den od pondělí do pátku. Moc Pepíkovi blahopřejeme k jeho úspěchu a věříme, že bude úspěšně soutěžit dál.

Uvědomili jsme si, že soutěž je pro většinu čtenářů náročná, takže zkušební testy od tohoto týdne zjednodušujeme na 2-3 otázky z posledního Pracovního listu a těšíme se, že správných řešení přibude.

Ale nejdříve řešení 2.TESTU, které je ZDE. Pak řešení 3.pracovního listu ZDE a nyní dvě soutěžní otázky z 3. PL: 1. JAK SE JMENUJE SAMEČEK VČELY MEDONOSNÉ? a 2. ZA KOLIK DNÍ SE Z VAJÍČKA VYLÍHNE VČELÍ MATKA?

Řešení není těžké a obě odpovědi pošlete do konce týdne na aeresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz. Uveďte své jméno a rok narození.

A nyní test 4.pracovního listu, který je ZDE. Z něj dáme za týden další jednoduché otáízky. Přejeme úspěch v řešení, protože na vás čekají "medové" ceny.

 

2.soutěžní TEST - 3.PRACOVNÍ LIST

    Návště našuch stránekj jsme zaznam,enali hodně, ale k řešení se odhodlal jen málokdo. Věříme, že se dnes čtenáři polepší. Nejříve řešení TESTU 1. pracovního listu, je ZDE. A nyní řešení 2. pracovníhjo listu. Je  ZDE  a nyní TEST z tohoto listu, který je druhým soutěžním testem. A ZDE je nový pracovní list, už č. 3. Zkusete si ho přečíst a vyplnit. Řešení dnes zadaného testu z 2.pracovního listu, který si stáhnete do svého počítače, vyřešíte a se jménem a rokem narození pošlete do příštího pondělí na adresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz. Věříme, že se dočkáme jen správných odpovědí.

 

1.soutěžní TEST - 2.PRACOVNÍ LIST

Nejdříve řešení testu včelařské gramotnosti: ZDE. A také řešení 1. pracovního listu: ZDE. A teď to hlavní  - 1. SOUTĚŽNÍ TEST, který najdete . ZDE. Můžete si ho zkopírovat a pak poslet vyplněný v příloze na adresu: zokopidlno@vcelarstvi.cz, a to nejdéle do neděle 14.října. Nebo pošlete jednotlivé otázky a doplněné odpovědi, rovněž elektronicky na uvedenou adresu. Nezapomeňte uvést svoji adresu a rok narození. To abychom mohli pro vás připravit, v případě Vašeho úspěchu, přiměřenou výhru. Tu si budete moci vyzvednout další týden v redakci Jičínského deníku, na Husově ulici v Jičíně, od 7 do 16 hodin.

A dále Vám nabízíme 2.PRACOVNÍ LIST k řešení, které nejdete i s kontrolním testem příští týden. List si prohlédněte ZDE.

Přejeme vám hodně úspěchů v hledání řešení.

1. PRACOVNÍ  LIST - 2.října 2012

Zveřejňujeme text 1.PRACOVNÍ LIST, který lze otevřít ZDE.. Zkuste si jeho řešení, na základě svých znalostí, pomcí internetu a knížek o včelaření. Jeho řešení nám neposílejte. Za týden zveřejníme na tomto místě jeho řešení a zadáme KONTROLNÍ TEST, jehož řešení nám můžete poslat v soutěži o ceny.

Stále ale můžete posílat řešení TESTU VČLAŘSKÉ GRAMOTNOSTI, který najdete ZDE. Posílejte na adresu:zokopidlno@vcelarstvi.cz.

Přejeme vám dobrou zábavu a při hodnocení hodně štěěstí.

VČELAŘSKÁ SOUTĚŽ - 28.září 2012

Milí přátelé, ve spolupráci s Jičínským deníkem organizujeme na tomto místě MALOU ŠKOLU VČELAŘENÍ, spojenou s týdenní soutěží.

Každý týden zveřejníme na tomto místě jeden PRACOVNÍ LIST pro zájemce o včelaření, který si můžete překopírovat do svého počítače a pokusit se ho na základě svých znalostí, informaci z internetu a studiem včelařské litaratury vyřešit. Za týden zveřejníme jeho ŘEŠENÍ a zároveň zadáme KONTROLNÍ TEST, kterým ověříme, zda jste téma pracovního listu zvládli. Po týdnu zveřejníme úspěšné řešitele, kteří budou zařazeni do losování o medové ceny.Ty si pak na vyzvání můžete vyzvednout v redakci Jičínského deníku na Husově ulici v Jičíně.

   Zveřejňujeme ÚVODNÍ TEST, který si můžete otevřít ZDE. Když ho vyřešíte, můžete jeho kopíi s řešením poslat na email: zokopidlno@vcelarstvi,cz, nebo jenom pouhé odpovědi ve tvaru: 1a, 2c. 3b... atd,  přímo v textu uvedeného e-mailu. Test neberte příliš vážně. Je to jenom malé pozvání a motivace pro Vaši účast v naší ŠKOLE VČELAŘENÍ

Nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, rok narození a spojení, kterým Vás vyzveme k vyzvednutí případné ceny v redakci DENÍKU.

Oldřich Suchoradský. Zkuste si jeho řešení. Řešení můžete


Kontakt

Šárka Lojdová, předseda spolku

Hilmarova 86, 507 32 Kopidlno

728 180 070


Anketa

Jaký byl pro vás letošní včelařský rok?

nadprůměrný
52%
50

průměrný
32%
31

podprůměrný
16%
16

Celkový počet hlasů: 97Nová rubrika

PÁSMO ZRUŠENO

23.03.2011 14:25
V novém Věstníku veternární správy Královéhradeckého kraje již není uvedeno pásmo ochrany proti moru včelího plodu kolem Židovic. Jak sdělil telefonicky MVDR.V. Knap z veterinární správy v Jičíně, pásmo ochrany bylo dnem 21.3.2011 zrušeno. Tím končí mimořádná opatření a kontrola zdravotního...

—————

ZPRÁVA Z VETERINY...

13.03.2011 16:52
... nás zatím nepotěší. Pásmo ochrany zatím nebude zrušeno. Ale opakovaný vzorek z včelstva v Butovai je již ve Výzkumném ústavu v Dole. Je naděje, že během 14 dní dojde k rozhodnutí a uvolnění pásma a bude obnovena možnost přesunů včelstev. Na otázku, co brání tomu aby došlo ke zrušení pásma...

—————

VZORKY NEGATIVNÍ

08.03.2011 10:24
Z výsledků rozboru měli ve Výzkumném ústavu včelařském vyplynulo, že všechny zaslané vzorky z pásma ochrany proti moru jsou negativní. S tímto závěrem byli seznámeni členové organizace na výroční členské schůzi dne 5.3.2011. Tento pozitivní výsledek ale zatím neznamená zrušení opatření k zabránění...

—————

ODBĚR MĚLI v PÁSMU OCHRANY

15.01.2011 22:11
Pro včelaře ze Židovic, Běchar, Vršců, Cholenic, Žlunic a Slavhostic přichází čas odběru měli k následné kontrole nejen na varroázu, ale také na mor včelího plodu. Odebranou měl sesypte (nejvíce z 10 včelstev) do speciálních tubusů, které jste obdrželi na listopadové členské schůzi, a které jsou...

—————

TUBUSY NA MĚL

14.11.2010 07:34
Na členské schůzi 20.11.2010 ve škole dostanete speciální tubusy z VÚV v Dole u Libčice n.Vl na kontrolu zdravotního stavu vašich včelstev. . Budou určeny nejen včelařům z ohniska nákazy, ale pro všechny naše včelaře. Podrobný návod podáme na uvedené schůzi.Považujeme proto účast všech...

—————

NEJBLIŽŠÍ OPATŘENÍ K MORU

28.09.2010 12:51
Podzimní léčení proběhne zcela normálně. Rozdíl bude v datu odběru vzorku měli. Z pásma zvýšené ochrany ho včelaři provedou již na konci prosince, nejdéle začátkem ledna a odevzdají je zdravotníkovi, který je předá na Veterinární správu ke kontrole. Je tomu tak proto, že Výzkumný ústav provede...

—————

DALŠÍ DOBRÁ ZPRÁVA

28.09.2010 12:48
Jak nám potvrdila Veterinární stanice Jičín, kontrolní vzorky měli v sousedním Nymburskémn okrese neprokázaly přítomnost moru. Podezření bylo na Královéměstecku a Chroustově. To je další dobrá zpráva, která dává naději, že tuto včelí morovou ránu zvládneme. Je třeba včely dobře na zimu nakrmit a...

—————

DOBRÁ ZPRÁVA

23.08.2010 07:31
V Židovicích, ohnisku moru včelího plodu museli naši včelaři v květnu zlikvidovat víc než 70 včelstev. Jediný, kdo své včely neměl v této obci zasaženy byl přítel Josef Tobiáš ml. Přestože měl svá včelsta jen pár stovek metrů od těch nakažených. U našich včelařů se stále opakovala otázka, jak je to...

—————

NAPADENÁ VČELSTVA ZLIKVIDOVÁNA

07.05.2010 20:52
Dnes, v pátek 5. května byla za asistence veterinární služby zlikvidována včelstava  a jejich zařízení u př. Erbena (47 včelstev), př. Drozna (8 včelstev) a př. Tobiáše st. (12 včelstev) v obci Židovice, u kterých byl prokázán mor včelího plodu. Zároveň začalo platit opatření v okruhu 5 km od...

—————

OPATŘENÍ K MORU VČELÍHO PLODU

06.05.2010 09:46
Milí přátelé, tak už je to jasné a definitivní. Včera dorazilo na naši adresu Nařízení Krajské veterinární správy Královéhradeckého kraje o mimořádných veternárních opatřëních po vyhlášení ohniska nákazy moru včelího plodu. Kompletní si ho můžete přečíst na této adrese:  ...

—————