JAK SE LETOS NA JAŘE ŽIJE VČELÁM?
Uběhlo již několik týdnů od ukončení seriálu Jičínského deníku o včelách a včelaření. Čtenáři však na včeličky nezapomínají a často se nás včelařů ptají, jak snášejí letošní proměnlivé a deštivé jaro?
Odpověď zní - snášejí je těžko, tak jako my lidé. Čekání na slunce a teplo bylo letos po dlouhé zimě nekonečné. Nástup jara se opozdil nejméně o 2 týdny a s tím i rozvoj včelstev, oslabených po nepříjemné zimě. Ještě v polovině dubna většina včelstev plodovala jen velmi slabě a jejich početní síla byla malá. Když konečně jaro přišlo a příroda rozkvetla miliony květů, stalo se tak překotně a najednou, což je pro včelstva ta nejhorší možnost. Včely nestačily sbírat pyl a nosit z květů nektar. Časté přeháňky ho smývaly na zem a časté střídání tepla a chladu včelstvům nedovolilo med ukládat do zásob. Výsledkem je skutečnost, že prvá snůška, která bývá v našem kraji pro úspěch včelaře ve sklizni medu rozhodující, pomalu končí. A včelaři a jejich medomety nemají z včelích rámků co vytáčet. Navíc je odebrání zásob včelstvům v současném chladném a deštivém počasí pro včely velmi rizikové. Může dále oslabit jejich sílu, omezit matku v kladení nového potomstva a výsledkem může být ztráta i druhé medné snůšky na počátku léta.
Po loňském poměrně slabém včelařském roku se ten letošní zatím jeví ještě o horší. Dva nepříznivé roky po sobě včelaři už dávno nepamatují a pokud se dosavadní vývoj potvrdí a počasí se radikálně nezmění, lze očekávat výrazný nedostatek medu a podstatný růst jeho ceny v obchodech i u samotných včelařů. Ale stále je tu ještě naděje, že si „matka příroda“ vše rozmyslí a zvýšeným přídělem tepla dosavadní nepříznivý vývoj ještě stačí zvrátit. Většina včelařské sezony je přece stále před námi a vyvolávat paniku je proto předčasné.
Oldřich Suchradský, Kopidlno
—————
nadprůměrný
798
průměrný
74
podprůměrný
56
Celkový počet hlasů: 928
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————